Son mesaj - Gönderen: alperugur - Cumartesi, 02 Kasım 2013 14:36
Vefat eden amcam Nazım UĞUR'a allahtan rahmet sevenlerine sabır diliyorum. Başımız saolsun.
YAYDEMİR KÖYÜ

 http://www.yaydemirkoyu.org/mkportal/modules/gallery/album/a_430.JPG  

   Yaydemir Köyü Gümüşhane merkeze bağlı, şehir merkezine 17 km uzaklıktadır.Şehir merkezinden en kısa gidiş yolu olan Dalataban girişinden yol tabelası ile başlayan yolculuk, Eskişehir (Eski Gümüşhane), Vang,Gözeler yaylası ve hasköyün yaylasını geçtikten sonra yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla ulaşılır.Civar köyleri, Hasköy,Dörktkonak(Edire),Gözeler(Tenbeda) dır.Rakım 1640 m. olup, ayrı bir yaylası olmasına rağmen tam bir yayla havasındadır.Gümüşhaneden gelen yol Dörtkonak köyüne bağlantılı olup, Oradan yaklaşık Şirana 40 km uzaklıktadır.
     Genelde Aralık ayında başlayan kar Nisan bazende Mayıs ayına kadar devam edebilir.Yazın bol oksijeni ile tam bir tatil mekanı olan Yaydemir Köyümüzün en talihsiz yanı, sürekli göç vermesidir.Şu anda yaklaşık 6-7 hanenin 12 ay kalabildiği köyümüzde yazın 15-20 haneyi geçmektedir.
......
       Ticarileşebilir tek ürünü  Bal olan Yaydemir köyü tam bir BAL cennetidir.Çam,armut,elma,ceviz,akasya gibi yaklaşık 70 civarında ağacın polenlerinden eşsiz bir tatla üretilen Yaydemir Köyü balı, son 3-4 yıldır ticarileşmeye başlamıştır.Geliştirilmesi durumunda yılda 500 ton kapasiteye kadar erişebilecek bal sektörü yeni girişimcilerimiz tarafından ilgi sahası olmuştur.  
.......
      Rakımın yüksekliği çok meyvenin yetişmesine engel gibi görünsede köylümüzün yüksek rakımlar için meyve fidanı çeşitliliği konusunda eğitim almamış olması bu konuyu geliştirememiştir.Ancak alınan bilgiler, köyümüzde Kiraz,Vişne,Ceviz,Bodur Elma,Üzüm,Bodur Armutun rahatlıkla yetiştirilip ticarileştirilebilecği yolundadır.Özellikle pestil köme sektörü için girdi ürün olan ceviz Malaha Cevizi denen ince kabuk ceviz sektörün en çok tercih ettiği yüksek kalite cevizdir.Boş arazilere bu cevizlerin çok sayıda ekilmesi durumunda  polenlerle ve tohumlarla döllenmesinin ceviz konusunda yeni endüstriyel girişimciler oluşturabilir.Mevcıt halde misket elması,ahlet,turşu armudu,çelmayil armudu,kuşburnu,böğürtlen heveslilerinin kendi arazilerinde yetiştirdiği meyve tipleridir.Ancak ticarileştirilmiş değildir
.......
       Birçok köyde bulunmayan kaynak suyu, hem soğuk hem yumuşak(kireçsiz) haliyle 1. kalite kaynak suyudur.Alabalık yetiştirilmeye müsait bu su, bu konuda çalışma yapabilecek  girişimciler için açık ve avantajlı bir sahadır.
........
      Kapanan köy okulumuz, köyümüzün en güzel yerinde olup tadilatının  yapılmasıyla köyümüze kazandırılabilecek bir köy evi veya kültür evi olabilir.Bu konuda duyarlı köylülerimizin ilgisi 50 yılı aşkındır ayakta duran bu tarihi mirasa sahip çıkmayı beklemektedir.
.....
      Gençlerin futbol ve oyun sahası olan Ğıranın saha olarak düzeltilmesi ve ağaçlandırılması dikkate alınması gereken yerlerden biridir.Zira, köyün en açık ve en gösterişli yerinden biriş olan bu yer aynı zamanda civar köyleri izleme şansı olan tam bir manzara seyir noktasıdır.
......
      
Köyümüzde su ve kanalizasyon çalışmaları tamamlanmış olsa da geliştirilme ihtiyacı vardır.
.....
        Köyümüzde, evsal atıklar ve diğer çöplerin atılması üzere bir ÇÖP toplama alanı tanımlanmamıştır.Merkez belediye ile bu konunun çözümlenmesi  önemsenmesi gereken konulardan biridir.
....
       Köy camimiz, yeni tamamlanmış ancak altr katındaki sosyal alanlar ve bahçe peyzaj çalışması henüz bitmemiştir.Duyarlı köylülerimiz katkılarıyla süratle tamamlanmalıdır.
....
      
Köyümüzün, en güzel yerlerinden biri Yaylasıdır.Eskiden 40-50 haneli yayla günümüzde maalesef bitmiştir.Köyün ortak merası olarak kullanılmaktadır.Profosyonel hayvancılık gelişmedikçe bundan sonra da yaşaması mümkün olmayacağını düşünüyoruz.Yayla civarı düz arazileriyle görülmeye değer yerlerdir.Özellikle çadır alanı diye tarif edilen saha eğer birgün yapılırsa, Yayla şenlikleri için güzel bir sahadır.
Bütün civar köylerden görülen en göz alıcı tepesi köyümüzün en yüksek tepesi dediğimiz yer taşın zirvesidir.(diğer adıyla Daşın Üsdi)Yazın dahi akşam üzeri duman saran bu taşın yamacı büyülü bir güzellik verir, köyün eski tarihini yaşayanlara.Zira eski köyümüzün bu taşıun yamacında kurulmuş, kimbilir yüzlerce aileyi ağırlamıştır.Taşın zirvesinden yuvarlanan  taşın bir genç çifti öldürmesiyle köy biraz daha aşğı taşınmış.Garipler mezarı adını alan bu yer hala Taşın alt yamacındaki düzlük alanda yer alan çeşmenin(poğarın) yaındadır.

..........
      Ayvesel, kendine has heybetiyle köyümüzün başka bir tacıdır.Zirvesinde zamanında Kilise olduğu  söylenmektedir.Civar köyleri ve yüksek tepeleri izleme bakımından mükemmel bir seyir yeridir.
....
      Moskofsilar Edirenin sınırı,Meşe Sergasın,Kareza hasköyün,İskavutların ardı daşın dibi Tenbedanın,aygır gölünün arka alanlarından dipsiz gölüne varan yerler Yaydemir köyü sahasıdır.(Net sınırlar Kadastrodan temin edilebilir.)
...
      
Sürçü lisan etsek de, bazı tanımları yanlış yazsak da ana hatlarıyla, işte Yaydemir Köyü böyle bir yer.
Gitmesek de kalmasak da o köy bizim köyümüzdür.

 
GeopbyteZ by Zeuder


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.06166 saniyede 13 sorguyla oluşturuldu